30 Aralık 2008 Salı

HACİVAT VE KARAGÖZ KONULU PULLARIMIZ ÇİN'DE ÖDÜL ALDI...

Çin Yabancı Ülkelerle Dostluk Derneği”nin  7. EN  İYİ YABANCI PUL YARIŞMASI”NDA ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN PULLARIMIZ

9 KASIM 2008

TÜRK KÜLTÜRÜNÜN EN KÖKLÜ SAHNE SANATLARINDAN OLAN GÖLGE OYUNU VE GÖLGE OYUNU KARAKTERLERİ ESKİ BİR TÜRK EĞLENCESİDİR.

GÖLGE OYUNUNUN GEÇMİŞİ ORTA ASYA’YA KADAR UZANMAKTA OLUP HAYVAN DERİLERİNDEN KESİLEREK HAZIRLANMIŞ İNSAN, HAYVAN, EŞYA GİBİ FİGÜRLERİN BİR IŞIK KAYNAĞI ÖNÜNDE OYNATILARAK GÖLGELERİNİN GERDİRİLMİŞ BİR BEYAZ PERDEYE DÜŞÜRÜLDÜĞÜ GÖSTERİ SANATIDIR.

GAZETE, TELEVİZYON RADYO GİBİ İLETİŞİM VE EĞLENCE ARAÇLARININ GELİŞİP YAYGINLAŞTIĞI ÇAĞIMIZDA KAYBOLMAYA YÜZ TUTAN TÜRK GÖLGE OYUNU SANATINI ULUSAL VE ULUSLAR ARASI ALANDA YENİDEN TANITMAK VE KAMUOYUNA HATIRLATMAK AMACIYLA KÜLTÜR VARLIKLARIMIZ KONULU PULLARDA YER VERİLMİŞTİR.

2007 YILI PUL EMİSYON PROGRAMINDA YER ALAN VE 13.09.2007 TARİHİNDE TEDAVÜLE SUNULAN KÜLTÜR VARLIKLARIMIZ ( GÖLGE OYUNU KARAKTERLERİ) KONULU ÜÇ SERİDEN  OLUŞAN ANMA PULLARI, ÇİN’İN BAŞKENTİ PEKİN ‘DE ÇİN YABANCI ÜLKELERLE DOSTLUK DERNEĞİ TARAFINDAN DÜZENLENEN YEDİNCİ EN İYİ YABANCI PUL YARIŞMASINA KATILMIŞTIR.

9 KASIM 2008 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ OLAN VE TÜM ÜLKELERİN DAVET EDİLDİĞİ 7. EN  İYİ YABANCI PUL YARIŞMASINDA “EN İYİ TEMA” VE “MÜKEMMELLİK” ALANLARINDA 2 ADET 1. LİK ÖDÜLÜ ALMAYA KURULUŞUMUZ  LAYIK GÖRÜLMÜŞTÜR.