12 Kasım 2009 Perşembe

İZMİR 2009 MİLLİ SERGİ

Güncelleme;

Program:

Afiş:

Yanlış Damga Uygulamaları


TrFila.Com forumlarında yanlış uygulanmış damga örnekleri ile ilgili çok bilgilendirici bir başlık ve sizlerle paylaşmak istedim. Filatelist Cüneyt Gemicioğlu'un vermeş olduğu aşağıdaki örnekler bu yanlış uygulamalara çok güzel örnekler.
Damgalara, vuruldukları yerlere zarf damga ilişkisine dikkat ederseniz nasıl bir kaos yaşandığını anlarsınızı.

Yukarıdaki yanlışları benim filatelik tecrübem yetmeyebilir o yüzden gene forumlardan Saadettin Kayserilioğlu çok güzel anlatmış;

"Cüneyt Bey'in ortaya Koyduğu örneklere tek tek değinmek gerekirse:

İlk sırada yer alan zarfımızda 80 krş luk pula ilk gün damgası tatbik edilmiş Söz konusu ilk Gün damgası ait olduğu serinin herhangi bir değerindeki pula tatbik edilebilir.Bu zarfta ki açığa vurulmuş bir sürü özel gün damgasının herhangi bir filatelik anlamı yoktur. Anlamlı olabilmesi için her birinin o dönemde geçerli olan 60 krş luk normal posta pullarından her birini bir ayrı damganın iptal etmesi gerekirdi. Damgalar boşta askıda adete sallanmaktalar.Mevzuat gereği yerine getirilmiş. Sanıyorum filatelist tüm damga örneklerini tek bir boş kağıttta görmek yerine bir zarfta görmeyi tercih etmiş.

İki numaralı örnekte üç adet yalnış var a) ilk gün damgası ile iptal edilmiş olan (Bloğun ortasında yer alan Göbek damgası) Hatıra bloğu sol tarafındaki iki ayrı özel gün damgası ile de ayrı ayrı iptal edilmiştir. Oyaski bir pul ve Blok tek bir damga ile iptal edilir.

Üçüncü örnekte ise tam bir filatelik kaos zira resmi posta pullarını kullanma yetkisi sadece ve sadece resmi kurumlara aittir gerçek şahısların bu pulları kullanmaları yasakken yetmemiş özel gün damgası ile iptal edilmişler. Böyle bir zarfın olduğu kolleksiyon sergilerde diskalifiye edilmesi gerekmektedir.

Dördüncü örnektekki zarf ise mektup ücret tarifesinin altında yer alan bir değer Özel gün damgası ile iptal edilmiştirki bu da yalnıştır.

Gene aynı başlıktan güzel bir örnek;

"Altmış yıllık bir pulu zarfa yapıştıran bir kişi bunu posta şubesine götürüp damgalatmayı başarmış."


Daha falza bilgi için lütfen TIKLAYIN.